1

Menu

DNI EUROPY

17 maja 2018r. IZ
Nasza szkoła aktywnie włącza się w obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego i Dnia Europy. Z tej okazji 15 maja , z inicjatywy Szkolnego Klubu Obywatelskiego, którego opiekunkami są p. Ewa Maciołek i p. Małgorzata Kowalska, odbyło się spotkanie w ramach akcji edukacyjnej Europejski Uniwersytet Latający organizowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jej celem było zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE.  Szkoła Podstawowa im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie było jedną z 20 szkół z całej Polski, która dołączyła do tegorocznej V edycji projektu.
Spotkanie rozpoczęły panie Małgorzata Kociniak oraz Anna Jędrzejewska z Punkt Informacji Europejskiej , które przekazały informację, czym jest i gdzie się znajduje Euro-Direct, a wcześniej poprowadziły zajęcia z uczniami klasy III B na temat Unii Europejskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali film oraz prezentację na temat tego, co powstało lub uległo przemianie w naszej małej ojczyźnie dzięki środkom z Unii Europejskiej. Pani Anna Wiktorowicz pracownik Urzędu Gminy opowiedziała o obecnych inwestycjach z wykorzystaniem środków unijnych oraz planach na przyszłość w Gminie Wola Krzysztoporska  W wykładzie, ekspert Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie prof. nadzw. dr hab. Marcin Szewczyk, przybliżył i wyjaśnił uczniom zagadnienia dotyczące Karty Praw Podstawowych. Poruszył również temat funduszy strukturalnych, swobody przepływu osób, czy miejsca Polski w strukturach UE. Przedstawił dorobek UE oraz wskazał najważniejsze wyzwania, którym musi ona sprostać.
Część warsztatową poprowadził Mateusz Konieczny - trener i animator z Pracowni Inspiracji Kulturalnych, laureat konkursu dla animatorów społecznych. Podczas pracy w grupach uczniowie zastanawiali się, które prawa są dla nich najważniejsze. Zajęcia w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego były praktyczną lekcją, podczas której uczniowie uświadomili sobie, że Unia Europejska zajmuje się bezpośrednio wieloma obszarami życia codziennego, a młodzi ludzie mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.
zdjęcia w zakładce Nowa galeria

Komentarze ()