1

Menu

NA PIASTOWSKIM SZLAKU

12 czerwca 2018r. IZ
















W dniach 6-8 czerwca 2018 roku uczniowie klas IV b, V a i V b pod opieką nauczycieli: P. M. Kędzierskiej, P. A. Siekańskiej i P M. Miki wybrali się na trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim. W środę o 8.00 wyruszyli z Gomulina i po ponad czterogodzinnej jeździe autokarem dotarli do Poznania. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie  Katedry, gdzie utworzono pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich. Następnie wycieczkowicze udali się na most zakochanych, z którego  podziwiali panoramę Poznania. Później dotarli na Stare Miasto pełne turystów, kolorowych kamienic,  wśród których górował Ratusz Miejski. Potem udali się na zajęcia edukacyjne do Rogalowego Muzeum, gdzie uczyli się wypiekać regionalne przysmaki - rogale świętomarcińskie, a przy okazji poznali postać świętego  oraz poznańską gwarę. Wszystkie mele i szczuny  mogły delektować się smakiem świeżo upieczonych wyjątkowych ciastek drożdżowych z białym makiem, orzechami, rodzynkami i lukrem.  Po tak ekscytującym dniu udali się  na nocleg do Ośrodka Wypoczynkowego w Wiktorowie. Wieczór zakończył się spacerem oraz zabawą na placu przy hotelu .
     Następnego dnia o godz. 9.00 uczniowie wraz  z opiekunami wyruszyli do  Kruszwicy. Tam uczestnicy zwiedzili Mysią Wieżę, a z jej szczytu podziwiali przepiękną panoramę Jeziora Gopło i Kruszwicy . Wstąpili również do romańskiej kolegiaty św. Piotra i Pawła pochodzącej z początków XII wieku.  W Rezerwacie Archeologicznym w Biskupinie mogli zobaczyć rekonstrukcję grodu  z około 740 roku p.n.e., były to m.in. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, w osadzie wczesnopiastowskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Podziwiali budowlę, płynąc łodzią po jeziorze. W Biskupinie i w Kruszwicy  mieli okazję zobaczyć miejsca ekranizacji powieści „Stara Baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Po powrocie do Wiktorowa i krótkim odpoczynku wszyscy udali się na boisko, gdzie rozegrano mecz piłki nożnej, w którym sędzią i zawodnikiem jednocześnie był Pan M. Mika.  
    Trzeci dzień spędzono  na wyspie Ostrów Lednicki położonej na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowane są ruiny siedziby księcia Mieszka I, Świątyni Chrztu Polskiego oraz czterech innych grodów średniowiecznych, liczne zabytki drewniane i murowane. Uczestnicy na wyspę dopłynęli promem z tzw. Małego Skansenu. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów na Legnicy. Po przyjeździe do Gniezna wycieczkowicze  udali się  do Katedry położonej  na Wzgórzu Lecha, gdzie mogli zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści pani przewodnik. Była to niezapomniana lekcja historii. Po obejrzeniu i zwiedzeniu Katedry uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego pierwszego króla Polski. Następnie wszyscy przeszli na Starówkę, podziwiając piękne, piętrowe budynki mieszkalne z niezwykłymi fryzami ozdobnymi, przedstawiającymi motywy floralne oraz antyczne. To był ostatni punkt programu. Po obiedzie zmęczeni, ale pełni wrażeń uczestnicy wycieczki wyruszyli w drogę powrotną do Gomulina. Wyjazd był bardzo udany. Słoneczna pogoda i świetne humory nie opuszczały wycieczkowiczów, którzy już zaplanowali kolejne podróże…
Zdjęcia w zakładce Nowa galeria


Komentarze ()