1

Menu

Sukces naszej uczennicy

22 grudnia 2020r. IZ

Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, iż Marcelina Mazerant, uczennica klasy VIIa, otrzymała nagrodę jury w XV edycji międzynarodowego konkursu"Lidice dla XXI wieku". Konkurs organizowany jest przez Muzeum Lidice, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Instytut Badania Reżimów Totalitarnych i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Karola w Pradze. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z całego świata w wieku 10–19 lat. Jego celem jest przyczynienie się do zachowania pamięci o mieszkańcach miejscowości Lidice w środkowych Czechach, zamordowanych przez nazistów w 1942 r., oraz pogłębienie wiedzy najmłodszego pokolenia o wydarzeniach historycznych związanych z II wojną światową, reżimem nazistowskim, z innymi reżimami totalitarnymi XX. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test wiedzy oraz przygotowali pracę literacką dotyczącą tematyki konkursu. Opiekę nad uczennicą sprawowała p. E. Maciołek. Bardzo cieszymy się z sukcesu Marceliny i życzymy dalszych sukcesów!

 

Fragment nagrodzonej pracy:

Nad Lidicami  zawiał chłodny wiatr, to wiatr wspomnień. Od wielu lat tam melodię gra i nigdy nie da zapomnieć. Melodia z wiatrem idzie poprzez świat i dziś dotarła też do mnie, przeszyła serce, duszę i wzruszyła tak jak tylko można najgłębiej. Zakorzeniła się we mnie i ciągle miałam ją w głowie. Słyszałam głosy niesione przez wiatr ,,nie pozwól nas zapomnieć! ,,Poczułam dreszcze. Kim Oni są  czemu przyszli do mnie? To tylko wiatr, to on mi gra, tak pomyślałam sobie.


Mijały dni, lecz ciągle ta melodia przy mnie była i cichy szept proszący mnie bym coś dla Nich zrobiła. Dla kogo, czego Oni chcą, ja przecież jestem mała, jak mogę pomóc im, a może oszalałam?

Lecz kiedy znów błagalny głos poruszył moją duszę, wiedziałam już, że właśnie ja coś dla Nich zrobić muszę.(…)

Marcelina Mazerant

 

 
Komentarze ()