Menu
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
05 grudnia 2024r. IZMiędzynarodowy Dzień Praw Dziecka to szczególny czas, w którym uwaga całego świata zwrócona jest ku najmłodszym i ich prawom. Jest to dzień pełen radości, jednocześnie stanowiąc okazję do refleksji i solidaryzowania się z tymi dziećmi na świecie, których prawa są łamane. 20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 35. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, podejmując różnego rodzaju działania, trwające przez cały tydzień. W proponowane przez Samorząd Uczniowski, psychologa szkolnego oraz wychowawców aktywności miała okazję włączyć się cała szkolna społeczność. Celem podjętych działań był rozwój świadomości uczniów w obszarze ich praw. Realizowano go poprzez najbardziej przyjazne dla dzieci formy nauki, jakimi są wspólna zabawa i doświadczanie.
Przez cały tydzień uczniowie pochylali się nad wybranymi zagadnieniami Konwencji i okazywali swoją solidarność poprzez zakładanie ubrań w określonym kolorze, przypisanym do danego dnia. Każda z barw podczas szkolnego Tygodnia Kolorów niosła konkretną symbolikę:
Czerwony Poniedziałek – „Mam prawo do miłości, przyjaźni, zrozumienia”,
Żółty Wtorek – „Mam prawo do wyrażania własnych emocji”,
Niebieska Środa – „Mam prawo do informacji”,
Zielony Czwartek – „Mam prawo do życia w czystym środowisku”,
Piątek w kolorową kratkę – „Mam prawo do marzeń, zabawy i wypoczynku”.
Ponadto uczniowie przez cały tydzień uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez swoich wychowawców, które miały na celu poszerzenie wiedzy i świadomości na temat własnych praw, dbałości o optymalne warunki funkcjonowania i rozwoju dzieci na całym świecie. Kulminacyjnym momentem tygodnia była środa (20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka), kiedy to w barwach niebieskich (stanowiących symbol organizacji UNICEF) przeszedł korytarzami naszej szkoły „Niebieski Marsz”. Niesiony przez uczniów przekaz „Mamy swoje prawa!” był wyrazem jedności, okazją do przypomnienia o niezbywalnych zasadach. Nasi uczniowie mieli także możliwość do zapoznania się ze swoimi prawami poprzez odgadywanie przygotowanych przez siódmoklasistów zagadek w postaci rebusów. Wystawa kreatywnych prac pojawiła się na korytarzu obok gabinetu psychologa szkolnego, zachęcając do wzięcia udziału w zabawie i zapisaniu proponowanego hasła na przygotowanym obok stoisku. Pomysły i kreatywne możliwości uczniów naszej szkoły nie mają granic!
Bezpieczeństwo, zrozumienie, troska - szeroko rozumiane dobro względem najmłodszych, na straży którego stoi Konwencja o prawach dziecka, to także doskonałe tło, by w czwartek – 21 listopada, czyli w Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to życzliwe słowo skierować szczególnie ku dzieciom. Z tej okazji na drzwiach każdej klasy pojawiły się karteczki zachęcające do dzielenia się dobrem i propagowania życzliwości - nie tylko od święta. Dzień ten przypomina, że dobre słowo to supermoc, która wspiera rozwój, poprawia nastrój, daje bezpieczeństwo.