1

Menu

Na wrocławskim rynku i nie tylko...

28 października 2024r. IZ

17 października klasy VII i VIII pod opieką p. L. Albin, p. A. Czerwińskiej,  p. M. Kędzierskiej, p. M. Kowalskiej były na wspaniałej  wycieczce we Wrocławiu. To piękne,  malownicze miasto na długo zapisze się w naszej pamięci.

Z Gomulina wyjechaliśmy o godzinie 7.15, a nasza podróż trwała trzy i pół godziny. Najpierw odwiedziliśmy Hydropolis - unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączące walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Obiekt jest także wyjątkowym przykładem rewitalizacji budynku poprzemysłowego, ponieważ ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Każda sala Hydropolis jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. Oglądaliśmy modele statków, łodzi i innych konstrukcji. Można było dotknąć  wielu urządzeń, pomp, silników czy dźwigni. Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie.

 Następnie dołączył do  nas przewodnik, z którym udaliśmy się na Ostrów Tumski – znaną wszystkim urokliwą wrocławską „wyspę”. Tam podziwialiśmy piękną katedrę oraz spacerowaliśmy po Moście Grunwaldzkim. Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu, był Rynek. Wszystkich zachwyciły piękne perełki architektury miejskiej- Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz, który wygląda jak domek z piernika . Spacer  po promenadzie staromiejskiej pozwolił na podziwianie Katedry Św. Jana Chrzciciela, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i ogrodów barokowych. Zachwycił nas Uniwersytet Wrocławski oraz historia wrocławskich studentów. Z zainteresowaniem  oglądaliśmy: dawne więzienie miejskie, Stare Jatki Miejskie, Bazylikę Św. Elżbiety. Wszystkich fascynowały wrocławskie krasnale, a dzięki panu przewodnikowi poznaliśmy historię spiżowych skrzatów. Spacer zakończyliśmy pod zabytkowym pręgierzem.

Stamtąd skierowaliśmy się w stronę rotundy, gdzie mieści się Panorama Racławicka, aby podziwiać niekonwencjonalne połączenie wiedzy historycznej z historią powstawania wielkoformatowego malowidła panoramowego. Pomysłodawcą olbrzymiego obrazu był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w 100 rocznicę insurekcji kościuszkowskiej – bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez wojska powstańcze pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa.  Oglądając to realistyczne dzieło, mogliśmy przenieść się w inną rzeczywistość, w czym pomógł  komentarz lektora o powstaniu panoramy oraz szczegółowym przebiegu bitwy.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Dzięki sprzyjającej słonecznej pogodzie  podziwialiśmy urokliwe zakątki miasta, piękne obiekty nauki i kultury. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na posiłek, a potem w drogę do …Gomulina. I już czekamy na kolejną szkolną wyprawę!      

                                  

 


Komentarze ()